Running Bitcoin

Hal Finney oli üks esimesi inimesi, kes Bitcoini koodi jooksutas.

Nüüd võin ka mina uhkusega öelda “Running Bitcoin”.

Mõniaeg tagasi hakkasin uurima, et mis võimalusi oleks mul oma full node jooksutada, et mu rahakott oleks veel turvalisem ja ei peaks sõltuma ühestki kolmandast osapoolest, et Bitcoini võrgus ülekandeid teha.

Üks variant oleks olnud lihtsalt Bitcoin Core oma lauaarvutisse installeerida ja valmis. Selleks aga, et mu node(võrgusõlm) koguaeg online oleks, peaks mu lauaarvuti 24/7 käima. Seda ma ei tahtnud.

Natuke internetis ringi vaadates leidsin sellise lahenduse nagu Umbrel. Umbrel on arvatavasti üks lihtsamaid lahendusi, kui soovid jooksutada full node ning ei soovi seda oma lauaarvutis vms teha. Lisaks tuleb veel Umbreli operatsioonisüsteemiga Lightning Node, plokiaehela explorer ja veel palju teisi äppe mida on võimalik juurde paigaldada.

Väga lihtne ja mugav kasutajaliides.

Vaja läheb ainult Rasbperry Pi miniarvutit, mälukaarti ja kõvaketast. Mälukaart võiks olla vähemalt 32gb mahuga ja kõvaketas võiks olla minimaalselt 500GB, et mahutada ära kogu Bitcoini plokiahel. (03.01.2023 UUENDUS – tänaseks on Bitcoini plokiahel juba üle 500GB, seega soovitame vähemalt 1TB kõvaketast. Samas on uue Bitcoin node tarkvaral ka võimalus kasutada pruned versiooni, st et saad ruumi kokkuhoiu mõttes ise valida, kui suurt osa plokiahelast tahad alla laadida.)

Raspberry Pi 4

Raspberry Pi on põhimõtteliselt suitsupaki suurune arvuti millel on olemas USB pesad, mälukaardipesa ning audio ja video väljundid. Juurde tuleb osta kõik jupid nagu jahutusradikad, ventikas, korpus ja adapter. (02.01.2023 UUENDUS: Mina ise leidsin ebays passiivse jahutusega korpuse. Ühtegi ventilaatorit pole jahutuseks vaja:

Ladusin oma miniarvuti kokku. Laadisin internetist Umbreli – Linuxil põhineva operatsioonisüsteemi ja paigaldasin selle sd kaardi peale. Kaart sisse ja toide järgi ja oligi valmis. Nüüd jäi ainult oodata kuni kogu Bitcoini plokiahel alla laetakse ja ära kontrollitakse, et mu full node oleks teiste omasugustega sünkroonis.

Kuna mul kodus vedeles, üks 1TB suurune väline kõvaketas üle siis otsutasin seda kasutada esialgu. Peale esialgseid katsetusin soovitan soojalt kõigil kasutada SSD kõvaketast. Minu väline kõvaketas oli arvatavasti 5400RPM ehk väga aeglane ja kogu plokiahela sünki saamiseks kulus üle kuu aja. SSD andmekandja peaks võimaldama kõik üles seada mõne päevaga.

Kes soovib võib veel mingi edeva korpuse ka asjale ehitada või tellida.

Esialgu tundub väga hea. Hea on ka see, et ma ei pea ise manuaalselt Bitcoin Core ega muid asju uuendama vaid Umbrel teeb seda ise küsides minult ainult nõusolekut uuenduste installeerimiseks. Nii saan ma kindel olla, et jooksutan alati uusimat ja turvalisemat versiooni Bitcoinist. Samuti on plussiks veel see, et kogu andmeside käib läbi Tor võrgu mis tähendab, et pahalastel on väga keeruline sinna sisse saada või üldse välja peilida, et mul kodus Bitcoini full node on.

(02.01.2023) Tänaseks olen oma node juba üle aasta aja jooksutanud. Vahepeal on Umbrelil toimunud palju uuendusi ja juurde on tulnud lisafunktsioone erinevate äppide näol. Installeerisin vahepeal juurde ka Lightning Node(kasutan LND. Umbrelis on saadaval ka c-lightning. Otsustasin LND kasuks kuna see on enimlevinud ja selle kohta on kõige rohkem infot ja juhendeid internetis saadaval). Avasin maksekanalid mõne populaarsema node-ga, et tagada hea ühenduvus võrguga.

Hetkel on mu set-up selline, et kasutan Zeus rahakotti telefonis, mis on Umbreliga ühendatud kasutades Tailscale VPN, mis on Umbreli äpipoes saadaval, et saada kiirem ühendus node ja telefonirahakoti vahel(tor on tiba aeglane).

Leave a Reply